• Çeltikçi Mah.
  • Orhangazi / BURSA

Zeytinyağı

Zeytinyağı

Zeytin ağaçları, hem zeytin meyvesi hem de çekirdeğinden üretilen zeytinyağı açısından çok değerlidir.

Yaklaşık 2000 yıl yaşayan zeytin ağacının çekirdek kısmından oluşturulan zeytinyağı, hasat edilen zeytinlerin yüzde doksanlık kısmıyla elde edilmektedir. Faydası saymakla bitmeyecek kadar çok olan zeytinyağının kullanım alanları ise farklılık göstermektedir.

 


Günümüzde özellikle salatalarda sıklıkla kullanılan zeytinyağı, kendine has tadıyla yemeklere bambaşka bir lezzet katmaktadır. Tüm bu lezzetin yanında, organik zeytinyağları oldukça sağlıklı ve faydalıdır. Öyle ki yemek yapımında kullanmanın yanı sıra çok eski zamanlardan beri şifa bulmak için de natürel zeytinyağlarına başvurulduğu bilinmektedir.


Organik Zeytinyağı, En Kaliteli Zeytinyağı Çeşitlerindendir


Ülkemizde özellikle Ege mutfağında oldukça fazla kullanılan sızma zeytinyağı, meyvelerin siyaha dönmesine yakın toplanmasıyla elde edilmektedir. Erken hasat zeytinyağı ise meyveler henüz yeşilken toplanan zeytinlerden üretilmektedir. Hakiki zeytinyağı olarak da bilinen organik zeytinyağı, en iyi zeytinyağı çeşitlerindendir ve soğuk sıkım yöntemiyle üretimi gerçekleştirilmektedir. Zeytinyağının niteliğinde ise zeytin çeşitlerinin önemli bir etkisi bulunmaktadır.

 


Zeytinyağının üretimi, teknolojinin oldukça geliştiği günümüzde artık makineler yardımıyla sağlanmaktadır. Zeytinyağı üretim sırasında, ezme-kırma, yoğurma ve ayrıştırma aşamalarından geçerek sofralarımıza gelmektedir.


Zeytinyağı anahtar kelimeleri; soğuk sıkım, sızma zeytinyağı, natürel zeytinyağı, hakiki zeytinyağı, en iyi zeytinyağı, organik zeytinyağı, erken hasat zeytinyağı
 

Sertifikalar